Sosyal Medya'da Biz.

Blog

Emrah Burulday NBR Ekonomi Gazetesi Röportajı 2023

Emrah Burulday NBR Ekonomi Gazetesi Röportajı 2023

 

 

Emrah Burulday, Yeni İştiraki Tunga Metal İle bir çok sektöre hizmet verecek,

Emin Adımlar ile Büyümesini sürdüren Manas Kalıp yatırımlara devam ederken Genel Müdürü Emrah Burulday, Lazer ve Abkant yatırımını gerçekleştirmek üzere Tunga Meal  isimli bir şirket kurduklarını ve bu sayede şubat sonu itibarıyla otomotiv dışındaki sektörlere de hizmet vereceklerini söyledi.

 

ALİ ŞAHİN/BURSA

 

Sac kalıplarında , Özellikle prograsif kalıplarda uzmanlaşan ve bu konuda sektörün güvenini kazanan Manas Kalıp, ‘sıfır hata, minimum maliyet, hızlı ve temiz iş’ sloganı ile kurulduğu 2012 yılından bu yana otomotiv, beyaz eşya, mobilya ve enerji sektörlerinde proses-tasarım ve imalat gerçekleştiriyor. Bugün 2 bin 400 metrekare alanda faaliyet gösteren firma, yeni yatırımlara odaklanarak iş hacmini büyütüyor. Hindistan ve Avrupa’ya deniz komşusu kuzey Afrika başta olmak üzere çeşitli pazarlara açılmayı hedeflediklerini belirten Manas Kalıp Genel Müdürü Emrah Burulday, “Yaptığımız yatırımlarla ciddi oranda iş hacmimiz artmış durumda. Buradan kazandığımızı butik üretim yatırımlarımıza yönlendirmeye devam edeceğiz. Pandemi döneminde Avrupa pazarının Çin’den uzaklaşmasıyla Türkiye’ye ilgi ile birlikte birçok alanda üretim ciddi oranda arttı. Özellikle otomotivdeki yeni proje sayısının artması kalıpçılık sektörüne olumlu yansıdı” ifadelerini kullandı.

 

“2023’e iyi başladık”

Önceki yıllarda ihracat gerçekleştirdiklerini; şimdi yeniden yurtdışı pazarlarına açılmak istediklerini açıklayan Burulday, “Hedefimiz Avrupa’ya ihracat başlatmak. Öte yandan, Hindistan Kuzey Afrika ve Meksika pazarlarında potansiyel olduğunu düşünüyoruz. Bu bağlamda müşteri araştırmalarımızı yapıyoruz” dedi. Burulday, yıllık 100 civarı sac, boru, profil, alüminyum, paslanmaz parçaların başta prograssive olmak üzere tandem ve transfer kalıp imalat kapasitesi ile çalıştıklarını söyledi.

2022 yılının oldukça iyi geçtiğini ve 2023’e de güzel bir başlangıç yaptıklarını belirten Burulday, “Şu an Togg’un sedan modeline üretim yapıyoruz. Ford ve Toyota’nın projeleri de var. Bu yılın hem firmamız hem de sektör açısından iyi geçeceğini düşünüyorum” dedi.

 

“Yeni bir şirket kurduk”

Bu yıl için de butik üretim yapabilecekleri lazer abkant yatırımı gerçekleştirmek üzere Tunga Metal Makine Lazer Pres Otomotiv AŞ. İsimli bir şirket kurdukların ve makine siparişlerini verdiklerini belirten Burulday, “Bir çok anlamda dünyada değişim var ve bu değişime ayak uydurabilmek çok önemli. Çok sayıda yeni oyuncunun otomotiv pazarına girmesi, artan maliyetler, elektrikli araçlarla birlikte teknolojik araçların üretime girecek olması toplamda araç satış rakamları artsa da firma bazlı araç satış rakamlarının ciddi oranda düşmesi nedeni ile daha yalın, daha butik üretimlerin önem kazanacağını ve firmaların bu yönde yatırım ve uygulamalarının çok büyük oranda artacağını düşünüyorduk. Bu konuda hem erken adım atabilmek hem de bünyemizde ilave gider kalemi olan operasyonları kardeş firmalarımızla giderebilmek adına böyle bir yola gittik. Şubat sonunda makinelerin kurulumunun bitmesini Tunga’nın faaliyetlerine başlamasını planlıyoruz. Açılışı yapmadan kapasitemizin dolmuş olması lazer kesim alanında yaptığımız yatırımın ne kadar doğru olduğunun da bir göstergesi” dedi.

Tunga ile birlikte fason lazer kesimin yanı sıra tezgah kabini de üreteceklerini belirten Emrah Burulday, Manas ile otomotiv sektörü için kaliteli üretim yapmaya devam ederken Tunga ile birçok farklı sektöre hizmet edeceğiz. Tamamını öz sermaye ile yaptığımız yatırımlarla bir ekosistem kurma adına yol haritamızı belirledik  Önümüzdeki süreçlerde Lojistik ve Makine-Hırdavat Alanında da yeni oluşumlara gideceğiz Bu beklentiler dahilinde büyümemizi sürdürürsek 3 yıl içerisinde önemli bir ekosistem bütünlüğünü sağlamış olacağız.

 

Leave a Reply